Општина Рашка, УСАИД Пројекат за одговорну власт и организација Транспарентност Србија позивају све заинтересоване да се укључе у
ЈАВНУ РАСПРАВУ
о Нацрту Локалног антикорупцијског плана за општину Рашка
Општина Рашка формирала је 24. јануара 2019. године Радну групу која је, уз подршку УСАИД Пројекта за одговорну власт и организације Транспарентност Србија, израдила Нацрт Локалног антикорупцијског плана (ЛАП). Нацрт је доступан на сајту општине Рашка (https://drive.google.com/drive/folders/0B3Vj_QGornpXQVhPd2pVZmVPRlU) и на сајту Транспарентности Србија. Одштампана верзија може се добити у Услужном центру у општинској управи.
Локални антикорупцијски план је документ који усваја свака јединица локалне самоуправе у Србији, у ком се препознају ризици од корупције у раду локалних јавних институција и предвиђају активности на смањењу тих ризика. ЛАП превентивно делује на настанак корупције, кроз повећање транспарентости у раду локалних институција, јачање контроле над радом јавних служби, увођење критеријума за доношење одлука, као и кроз активније укључивање јавности у доношење одлука. Квалитетан ЛАП и његова ефикасна примена треба да допринесу уштеди и рационалном коришћењу јавних ресурса и бољем остваривању интереса и потреба локалне заједнице.
Локални антикорупцијски план обухвата велики број области које су важне за добро функционисање локалне самоуправа и локалне заједнице у целини, као што су: усвајање локалних прописа који ће омогућити остваривање јавног, а не појединачних интереса, сукоб интереса јавних функционера и службеника, разоткривање случајева корупције, управљање јавном својином општине, јавне набавке, доделу средстава различитим циљним групама из локалног буџета, инспекцијски надзор, и тако даље. Због значаја ових и других области, веома је важно да јавност има могућност да реагује на Нацрт ЛАП-а и да достави своје сугестије и коментаре на његову садржину пре него што он буде усвојен у Скупштини општине.
У складу са препорукама Агенције за борбу против корупције, Нацрт је израђен у партиципативном поступку и у складу са Моделом који је Агенција израдила 2017. године и препоручила га свим јединицама локане самоуправе. Радну групу за ревизију ЛАП-а чинили су представници општинске управе и три представника удружења грађана, односно појединаца који су се кандидовали за чланство и који су активно учествовали у раду Радне групе. Поред тога, јавности су били упућени позиви за присуство свим седницама Радне групе на којима су разматране поједине области из Модела ЛАП-а.
Током јавне расправе, која ће трајати до 20. маја 2019. године, грађани, удружења, стручне асоцијације, синдикати, медији, политичке странке и сви други заинтересовани могу да поднесу предлоге за измене и допуне Нацрта ЛАП-а. Радна група ће, уз стручну помоћ представника организације Транспарентност Србија, размотрити све пристигле предлоге. Предлози за које Радна група процени да ће унапредити ЛАП биће унети у нову верзију Нацрта, док ће за оне који не буду прихваћени, бити објављено образложење за њихово одбијање. Сви предлози и образложења биће објављени на сајтовима општине Рашка и Транспарентности Србија (изузев уколико подносиоци изричито не затраже да се не објављују), уз текст Нацрта ЛАП-а.
Предлози за измене и допуне текста Нацрта ЛАП-а могу се доставити на електронске адресе
По окончању рока за достављање предлога и коментара, 21. маја 2019. године, са почетком у 10 часова, у сали Општинске управе Рашка, ул. Предрага Вилимоновића бр. 1, на првом спрату, биће организован округли сто. На овом скупу биће представљен Нацрт ЛАП-а, јавност ће још једном моћи да да своје мишљење, сугестије и коментаре на Нацрт ЛАП-а, биће образложено поступање са пристиглим предлозима и најављени даљи кораци у поступку усвајања овог документа и праћења његовог спровођења.
Рашка, 07. мај 2019.