Општина Рашка једна је од 34 локалне самоуправе која је од програма ЕУ ПРО добила средства за унапређење и надоградњу ГИС система. Захваљујући томе, општина Рашка ће развити специјализовану ГИС апликацију – туристичку мапу Рашке, како би представила туристичке капацитете и потенцијалним инвеститорима омогућила приступ просторним подацима. Постојећа ГИС јединица са обученим кадром и опремом, успостављена 2017.године са циљем да се унапреди локално урбанистичко планирање, управљање земљиштем и опште општинске услуге, биће надограђена тако да обухвати опсежну базу података. Реализацију пројекта ЕУ ће финансирати са 84.750 евра, док ће из локалног буџета бити издвојено 17.645 евра.
Како се наводи у саопштењу програма ЕУ ПРО, Европска унија (ЕУ) ће преко развојног програма ЕУ ПРО помоћи да се кроз реализацију 19 пројеката одабраних путем јавног позива и вредних преко два милиона евра, развију и унапреде географски информациони системи (ГИС) у 34 локалне самоуправе у региону Шумадије и западне Србије и региону Јужне и источне Србије.
„Увођењем географског информационог система, општине у Србији имају могућност да обезбеде један од основних предуслова за одрживи развој. Постојање података о ономе што поседују и којим потенцијалима располажу општине представља основ за економско планирање и привлачење инвеститора на локалу. Поучени искуствима из претходних пројеката, настављамо са подршком у увођењу ГИС-а, имајући у виду значај ове компоненте, исказане потребе локалних самоуправа и неопходност обезбеђивања континуиране подршке за ове типове активности“ рекла је министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.
Европска унија ће пружити подршку процесу увођења и развоја ГИС-а кроз набавку софтвера и хардвера, као и друге рачунарске опреме. Овим ће се локалним самоуправама омогућити да на једном месту прикупљају, обрађују, и управљају просторним подацима и тако боље планирају развој, доносе одлуке и располажу ресурсима. Такође, запослени у локалној администрацији ће кроз обуке бити оспособљени за рад у ГИС-у.
„ЕУ подржава све напоре и улагања Владе Републике Србије у дигитализацију и успостављање е-услуга. У складу са тим ГИС ће пружити нове могућности локалним самоуправама да прикупљају и користе разноврсне географске податке који ће повећати ефикасност у пружању услуга грађанима и инвеститорима.То је оно што мислимо када кажемо „ЕУ за ТЕБЕ“. Очекујемо да ће активност значајно допринети локалном економском развоју Србије али и даљем развоју инфраструктуре просторних информација у Европи кроз ЕУ ИНСПИРЕ иницијативу која врши ову врсту регулације на нивоу ЕУ,“ рекао је шеф Делегације Европске уније у Србији, амбасадор Сем Фабрици.
Локалне самоуправе су препознале да кроз заједничке иницијативе могу да промовишусвоје развојне потенцијале као и да решавају заједничке проблеме те ће тако чакосамод укупно 19 одобрених пројеката бити реализовано у партнерству две или више локалних самоуправа. Кроз развој ГИС-а створиће се услови за унапређењејавне инфраструктуре, боље просторно и урбанистичко планирање, промовисањетуристичких потенцијала, очување и промовисање природног, културног и урбаног наслеђа, као и за попис и утврђивање вредности јавне имовине. Као крајњи резултат ових интервенција очекује се да ће се увећати број инвестиција па самим тим и радних места.
У складу са критеријумима јавног позива, градови и општине ће финансијски учествовати у реализацији пројеката са укупно 351.945 евра, док ће током спровођења пројеката посебна пажња бити усмерена на дефинисање институционалног оквира и процедура за рад ГИС-а, а успоставиће се и сарадња релевантних институција на локалном и републичком нивоу које се баве просторним подацима.
Активности ЕУ ПРО-а, програма који доприноси равномернијем друштвено-економском развоју Србије, Европска унија подржава са укупно 25 милиона евра. Програм има за циљ да допринесе повећању конкурентности микро и малих предузећа, побољшању пословног окружења и унапређењу социјалне кохезије у 99 јединица локалне самоуправе, у два региона: Региону Шумадије и западне Србије и Региону јужне и источне Србије. Активности на терену спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС).
17.05.2019.год.