Завршни округли сто у оквиру јавне расправе о нацрту Локалног антикорупцијског плана за општину Рашка организован је 21. маја у општинској управи. Нацрт је израдила радна група у којој су били представници општинске управе и три представника удружења грађана. Током трајања јавне расправе, која је оглашена на сајтовима Рашке и Транспарентности Србија, путем медија и на друштвеним мрежама, нису стигле примедбе нити предлози за измене и допуне нацрта.
Завршном округлом столу присуствовали су одборници, чланови општинског већа, представница цивилног сектора и запослени у општинској управи, међу којима и чланови радне групе.
Милош Мојсиловић из УСАИД-овог Пројекта за одговорну власт представио је текуће активности Пројекта у оквиру сарадње са локалим самоуправама у Србији и указао на значај размене искустава, а посебно на значај ЛАП-а, као инструмента за спречавање корупције.
Златко Минић из Транспарентности Србија указао је на кораке који предстоје после усвајања ЛАП-а у Скупштини општине – избор тела за праћење спровођења ЛАП-а, али и само спровођење мера и активности на које се Рашка обавезује овим документом.
Секретар СО Рашка и члан радне групе Слободан Ристовић саопштио је присутним колико нових аката са антикорупцијским мерама предвиђа ЛАП, колико обука и регистара, који ће унапредити транспарентност.
Током дискусије највише речи било је о јавним расправама и начинима да се повећа учешће грађана. ЛАП предвиђа неке од механизама (област 1), на неким од механизама ради се у програмима које УСАИД – ГАИ спроводи у сарадњи са јединицама локалне самоуправе, а неке мере морају да осмисле и спроведу саме ЈЛС. Посебно је указано на значај укључења средњошколаца, кроз програме грађанског васпитања, у праћење ЛАП-а, с обзиром на то да већ постоји пракса њихове едукације о функционисању локалне самоуправе.
https://www.youtube.com/watch?v=-1cT8yzBv9U&feature=youtu.be
Скупштина општине Рашка
Секретар
Слободан Ристовић, дипл. правник