У Крагујевцу је отворена четвородневна Летња школа о социјалном укључивању, коју организује Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (СИПРУ), уз подршку Швајцарске Конфедерације. Летња школа о социјалном укључивању окупља представнике и представнице локалних самоуправа и организација цивилног друштва, у циљу размене знања и развоја нових приступа за унапређење социјалне укључености осетљивих група на локалном нивоу.
Саша Мулер, представница Швајцарскске амбасаде, на свечаном отварању Летње школе истакла је да је у Србији достигнут значајан напредак у области социјалног укључивања, али да и даље постоје бројни изазови и отворена питања на пољу остваривања веће равноправности и једнаких шанси за све грађане. „Локалне самоуправе, као стуб власти који је најближи грађанима, имају кључну улогу у креирању политика које рефлектују потребе грађана, укључујући и оне најугроженије. Невладине организације су такође важан чинилац у пружању услуга и представљању интереса најрањивијих“, казала је Мулер.
Летња школа о социјалном укључивању увод је у реализацију друге фазе Програма локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва, кроз који ће локалне самоуправе у сарадњи са организацијама цивилног друштва развијати иновативне услуге и моделе, који треба да допринесу креирању инклузивнијих и праведнијих локалних заједница. „Мапирања услуга социјалне заштите реализована у претходним годинама показала су потребу за трагањем за иновативним приступима на локалном нивоу, у складу са потребама корисника“, казао је Ненад Стојановић из Републичког завода за социјалну заштиту. „Зато је изузетно важно да у центру Владе постоји тело које се бави социјалним укључивањем, јер ове теме захтевају добро координисану међусекторску сарадњу, али и стално праћење релевантних података као основног предуслова за планирање мера и креирање политика“, закључио је Стојановић.
Дејан Митић из Асоцијације за локални развој Каменице, који је уједно и један од ментора у оквиру Програма, објаснио је на примеру своје организације како је могуће развити иновативни модел за повећање запошљавања и запошљивости младих, у којем су на добитку сви укључени актери. „Кроз модел који смо ми развијали, млади су добили квалитетну праксу, професори мотивисане студенте, а мала и средња предузећа квалитетне и повољне услуге“, казао је Митић.
СИПРУ ове године обележава десет година рада, а Летња школа о социјалном укључивању је први у низу догађаја обележавања десетогодишњице. „Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва жели да у сарадњи са свим заинтересованим странама унапређује
политике и праксе социјалног укључивања у локалним заједницама, као и да научене лекције и идентификоване изазове из праксе адресира кроз креирање политика заснованих на подацима“, закључила је Драгана Јовановић Аријас, менаџерка СИПРУ-а.
Програм локалних иницијатива за социјално укључивање и смањење сиромаштва реализује се у оквиру пројекта „Подршка унапређењу социјалног укључивања у Републици Србији“, који спроводи Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије уз подршку Владе Швајцарске. Циљ програма је унапређење социјалне укључености осетљивих друштвених група (жене, млади, Роми и Ромкиње, мигранти и мигранткиње, особе са инвалидитетом), а посебно оних који живе у руралним и изузетно сиромашним подручјима, кроз унапређење постојећих и успостављање нових и иновативних мера, услуга и програма у локалним заједницама.
Општину Рашка на наведеном догађају представљали су Срдјан Васиљевић, сарадник на пословима социјалне заштите и координатор Интерресорне комсиије, уједно и координатор пројекта за Општину Рашка и Андријана Миленковић, чланица Општинског већа општине Рашка задужена за социјална питања и стручни радник Центра за социјални рад Рашка, уледно чланица тима за реализацију пројекта. Обавезни партнер у реализацији пројекта за Општину Рашка је Удружење особа са инвалидитетом ,,Срна".