Представници Бача, Рашке, Ваљева, Ниша, Врњачке Бање и стална представница Програма Уједињених нација за развој (УНДП), потписали су данас у Шапцу Меморандум о сарадњи, који ће служити као оквир за повећање транспарентности у финансирању пројеката цивилног сектора из локалних буџета у тим градовима и општинама.

Потписивање овог Меморандума део је пројекта који је подржала Влада Шведске, чији је циљ да допринесе одговорном управљању јавним финансијама.

Ових пет локаних самоуправа у Србији су се потписивањем Меморандума обавезале да ће унапредити сарадњу са организацијама цивилног друштва (ОЦД) у својим градовима и општинама. Заједнички циљ свих потписника је да се унапреди квалитет живота градјана, посебно у областима у којима локалне власти не успевају да обезбеде адекватан одговор на специфичне потребе одређених група становништва.

Министарска без портфеља задужена за демографију и популациону политику присуствовала је потписивању Меморандума и нагласила да су градови и општине управо онај друштвени чинилац који најбоље може да препозна потребе локалног становништва и да пронадје начине како да се ове потребе на најбољи могући начин задовоље.

"Из тог разлога, јединице локалне самоуправе би требало да употпуне Агенду УН о циљевима одрживог развоја до 2030. године са специфичним мерама, а са циљем јачања сопствених капацитета за њено испуњење, јер је учешће јединица локалне самоуправе неопходно за достизање око 65 одсто од 169 подциљева Агенде 2030", навела је министарка.

Стална представница УНДП-а у Србији, Франсин Пикап истакла је да, у партнерству са шведском владом, УНДП подржава 5 локалних самоуправа у Србији да побољшају сарадњу са организацијама цивилног друштва и повећају транспарентност у финансирању пројеката ОЦД из локалних буџета.

"Наш циљ је да побољшамо квалитет живота градјана, омогућавањем нових услуга и повећањем квалитета постојећих", рекла је Пикап.

Градови и општине потписници Меморандума о сарадњи обавезали су се да ће, приликом расписивања конкурса за доделу средстава из локалних буџета, укључити организације цивилног друштва у дефинисање теме конкурса, објавити детаљна упутства о начину конкурисања са прецизним критеријумима за доделу средстава, укључити представнике/це цивилног друштва у састав конкурсне комисије, као и да ће успоставити јасне механизме за процену ефеката пројеката цивилног сектора који се финансирају из локалног буџета. Сви ови поступци се тренутно само делимично спроводе у пракси у локалним самоуправама у Србији.

Управе Бача, Ниша, Рашке, Ваљева и Врњачке Бање обавезале су се и да ће пројекте организација цивилног друштва, који буду изабрани путем јавних конкурса, подржати са 25 одсто до 50 одсто бесповратних средстава из локалних буџета, док ће преостали износ финансирати Влада Шведске.

Меморандум о сарадњи су потписали председник Општине Бач, Борислав Антонић, помоћница градоначелника Ниша, Марина Костић, помоћница председника Општине Рашка, Даница Павловић, заменик градоначелника Ваљева, Зоран Живковић, помоћник председника Општине Врњачка Бања, Ненад Манојловић и стална представница УНДП-а у Србији, Франсин Пикап.

Локалне самоуправе, као један од главних извора финансирања ОЦД, имају важну улогу у успостављању принципа демократије и укључивању цивилног друштва у процесе доношења одлука на локалном нивоу. Србија има добро развијен правни оквир када је реч о финансирању ОЦД из буџета, али како се наводи у Извештају ЕУ о напретку Србије за 2019. годину, још увек није остварен довољан напредак у успостављању погодног окружења за развој и финансирање ОЦД.

Потписивање Меморандума о сарадњи део је пројекта "Платформа за одговорно управљање јавним финансијама" који је подржала Влада Шведске. Пројекат, који спроводи УНДП у Србији, почео је у јуну 2019. и трајаће до септембра 2021. године. Вредност пројекта је 569.500 долара.