15.06.2015.год Јавни позив за учешће у ПСД кроз Програм обуке за започињање бизниса и доделу бесповратних средстава 

Ј А В Н И   П О З И В

за учешће у Програму обуке за започињање бизниса и доделу бесповратних средстава у области омладинског и женског предузетништва у оквиру Пројекта подршке развоју приватног сектора у јужној и југозападној Србији у 2015. години

Пројекат подршке развоју приватног сектора у јужној и југозападној Србији (даље: Пројекат) спроводе Сједињене Америчке Државе, преко Мисије Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) у Србији, и Влада Републике Србије, преко Националне агенције за регионални развој (у даљем тексту: Национална агенција) и акредитованих регионалних развојних агенција из Ужица, Краљева, Лесковца и Новог Пазара.

Општи циљ Пројекта је унапређење развоја сектора микро, малих и средњих предузећа и предузетништва, повећање продаје, унапређење извоза и креирање нових радних места у следећим секторима:

- агроиндустрија,

- модна индустрија (текстилна индустрија и производња одеће и обуће) и

- лака индустрија,

у 3 града (Врање, Лесковац и Нови Пазар) и 9 општина (Прешево, Бујановац, Медвеђа, Рашка, Сјеница, Тутин, Прибој, Пријепоље и Нова Варош) јужне и југозападне Србије (у даљем тексту: 12 градова и општина).

Програм ће пружањем нефинансијске и финансијске помоћи (у одабраним секторима, на територији 12 градова и општина) подржати развој омладинског и женског предузетништва кроз:

- едукацију о покретању и вођењу посла, у виду обука за започињање бизниса,

- такмичење за најбољи бизнис план,

- бесповратну помоћ за финансирање најбољих бизнис планова,

- тренинге, саветовања и менторинг за новоосноване и постојеће привредне субјекте у раној фази развоја.

Услови за учешће у Програму у фази обуке за започињање бизниса

Право на учешће имају кандидати који испуњавају следеће услове:

1. млади1 и жене:

- који имају пословну идеју и желе да започну посао у поменутим секторима и на територији 12 градова и општина,

- који немају регистровану сопствену делатност,

- који имају пребивалиште на територији 12 градова и општина,

- који су држављани Републике Србије,

- који нису осуђивани за кривична дела против привреде и кривична дела против имовине,

[1] Млади се дефинишу као мушкарци и жене који у тренутку објављивања Јавног позива имају од 18-35 година старости

2. млади и жене - власници привредних друштава и предузетници:

- који су регистровали делатност у поменутим секторима и на територији 12 градова и општина,

- који су већински власници привредних друштава или оснивачи предузетничких радњи,

- који имају пребивалиште на територији 12 градова и општина,

- који су држављани Републике Србије,

- који желе да унапреде своје пословање, а регистровали су своју делатност у последње две године, односно, у тренутку објављивања Јавног позива не послују дуже од две године,

- који нису осуђивани за кривична дела против привреде и кривична дела против имовине, као ни да привредна друштва у њиховом власништву нису осуђивана за кривична дела против привреде и кривична дела против имовине.

Кандидати који су учествовали у Програму обуке за започињање бизниса и доделу бесповратних средстава у области омладинског и женског предузетништва у 2014. године могу учествовати у овом Програму уколико испуњавају горе наведене услове.

Кандидати из претходне године подносе документацију за учешће у првој фази Програма и уколико се њихова пословна идеја позитивно оцени:

- кандидати који су успешно завршили обуку претходне године подносе неопходну документацију за учешће у другој фази Програма.

- кандидати који су претходне године похађали један или два модула обуке, морају проћи недостајући/е модул/е, након чега подносе документацију за учешће у другој фази Програма.

- кандидати који претходне године нису похађали обуку морају успешно завршити обуку, након чега подносе документацију за учешће у другој фази Програма.

Приоритет при избору кандидата за обуку ће имати кандидати који немају регистровану сопствену делатност и привредни субјекти у власништву жена регистровани у последње две године. Привредни субјекти у власништву младих, који су мушког пола, регистровани у последње две године ће бити узети у разматрање ако се у оквиру приоритетних група не постигне пројектовани број полазника обуке.

Потребна документација за конкурисање:

- Пријавни формулар за учешће у обуци за започињање бизниса (образац 1),

- Изјава о истинитости приложених података (образац 1а),

- Биографија,

- Мотивационо писмо,

- Копија личне карте.

Пројектом је предвиђено да 80 најбоље рангираних кандидата похађа обуку за започињање бизниса, која која се састоји из три модула, и то: обука за почетнике у пословању, припрема бизнис плана и пословање са банкама и управљање финансијама.

Право на учешће у Програму, у фази доделе бесповратних средстава најбољим бизнис плановима, имају они кандидати који су успешно завршили обуку за започињање бизниса и израдили бизнис план.

По реализацији такмичења за најбољи бизнис план, 20 најбоље рангираних бизнис планова квалификоваће се за доделу бесповратних средстава. Кандидати су у обавези да бизнис планом разраде пословну идеју коју су кандидовали у првој фази Програма.

Услов за доделу бесповратних средстава је регистрација бизниса у Агенцији за привредне регистре (привредног друштва/предузетника – за младе и жене који немају регистровану сопствену делатност), који је у већинском власништву кандидата и усаглашеност са процедурама заштите животне средине.

Бесповратна средства морају бити искоришћена за реализацију активности које не нарушавају животну средину, и које су у складу са свим важећим националним, покрајинским и локалним законима и другим прописима о заштити животне средине, а које нису забрањене међународним споразумима.

Бизнис идеје код којих се захтева усклађивање са процедурама заштите животне средине по свим важећим националним, покрајинским и локалним законима и другим прописима, а чије усклађивање траје дуже од 30 дана неће се финансирати. Кандидати сами сносе трошкове прибављања дозвола, решења, уверења, потврда и слично.

Приоритет приликом доделе бесповратних средстава имаће кандидати који немају регистровану сопствену делатност и привредни субјекти у власништву жена регистровани у последње две године.

Привредни субјекти у власништву младих, који су мушког пола, регистровани у последње две године ће бити узети у разматрање ако се у оквиру приоритетних група не постигне пројектовани број корисника бесповратних средстава.

Укупна расположива средства за микро, мала и средња предузећа и предузетнике у власништву жена и младих износе 150.000,00 УСД са просечном вредношћу од 7.500,00 УСД по кориснику, у динарској противвредности по утврђеном курсу Народне банке Србије

Бесповратна средства ће се одобравати за набавку добара/услуга за реализацију пословне идеје која је награђена на такмичењу.

Бесповратна средства се не могу користити за реконструкцију постојећих грађевинских објеката и изградњу нових грађевинских објеката, као ни за накнаду за запослене.

Прималац бесповратних средстава не сме, ни под каквим околностима, набављати средствима следеће: војну опрему; опрему за надзор; робу и услуге за подршку полицији или другим активностима за спровођење закона; опрему и услуге за абортус; средства за контрацепцију; луксузну робу; опрему за коцкање; опрему за производњу алкохола; опрему за модификацију временских услова; моторна возила; фармацеутске производе; пестициде; ђубриво; пољопривредне производе; основно стадо; саднице; половну опрему; трајна обртна средства; имовину у власништву Владе САД.

Рок за подношење пријава за учешће у обуци за започињање бизниса је 30. јун 2015. године.

Рок за подношење пријава у оквиру друге фазе Програма условљен је реализацијом обуке за започињање бизниса, а подносиоци пријава у фази такмичења ће о истом бити благовремено обавештени.

Детаљније информације о условима, роковима, динамици реализације, избору кандидата и осталом можете наћи у Програму.

Програм, правила за оцењивање, пријава и други пратећи обрасци доступни су на електронским странама Националне агенције на адреси www.псд.нарр.гов.рс и акредитованих регионалних развојних агенција ангажованих на Пројекту, као и у штампаном облику у акредитованим регионалним развојним агенцијама ангажованим на Пројекту.

За детаљније информације можете се обратити акредитованим регионалним развојним агенцијама, чији контакти су дати у даљем тексту.

Пријаве се подносе лично или препорученом поштом одговарајућој акредитованој регионалној развојној агенцији која је ангажована на Пројекту, према подручју, и то:

- Регионална агенција за просторни и економски развој Рашког и Моравичког округа д.о.о. Краљево; Цара Душана 77, 36000 Краљево; тел: 036/397-777; е-маил: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.; www.kv-rda.org; за подручје општине Рашка;

Опширније на: http://www.kv-rda.org/konkursi