Државна секретарка у Министарсву пољопривреде, шумарства И водопривреде Стана Божовић посетила је јуче Рашку у склопу припрема за почетак реализације пројекта изградње постројења за пречишћавање отпадних вода, који укључује И изградњу колектора, као и делимичну реконструкцију постојећег канализационог система И цевовода сирове воде. Пројекат је вредан 7,2 милиона евра, а средства је обезбедила ЕУ. Влада Србије И општина Рашка издвојиће по 300.000 евра. Тендер за извођача радаова завршава се 15.априла. Како каже државан секретарка до сада се јавило преко 40 домаћих И светских компанија. Изградња система за прикупљање И прераду отпадних вода директно ће утицати на заштиту животне средине, подизање еколошких стандарда, стварање бољих услова за живот, али И на запошљавање. Постројење ће се налазити у Рватима, а у склопу читавог пројекта биће обновљена И постојећа инфраструктура, укључујући И изградњу моста који ће Рвате повезивати са магистралним путем Рашка – Краљево.
По релима Стане Божовић у Србији постоји 50 постројења за третман отпадних вода, али само 5 задовољава европске законе. Постројење у Рашки ће бити изграђено по свим стандардима ЕУ, истиакла је државна секретарка.
Председник општине Рашка Игњат Ракитић истиче да је локална самоуправа уз велику подршку Владе Републике Србије, Министарства финансија И Министарства пољопривреде, шумарства И водопривреде, као И у сарадњи са јавним предузећима, створила све услове да се приступи извођењу радова. “Ово је један од највећих инфраструктурних пројеката у Србији у овом тренутку, који се финансира средствима ЕУ. Захвалан сам делегацији ЕУ у Београду која нас је током припрема за приступање реализацији пројекта подржавала И у којој смо увек имали поузданог И искреног партнера. Захвалност дугујемо И Влади републике Србије И ресорним министарствима са којима смо сарађивали на припреми пројектне документације. Изградња система за прикупљање И прераду отпадних вода од непроцењиве је важности за заштиту животне средине. Улагање у комуналну инфраструктуру наша је обавеза према садашњим И будућим генерацијама,” рекао је председник општине Рашка Игњат Ракитић.
Према ЕУ директиви везаној за управљење водама и пречишћавање отпадних вода, организовано одвођење свих комуналних отпадних вода представља трајну обавезу државе. Скупштина Србије је 2010. године усвојила нови Закон о водама који великим делом усклађује домаћу регулативу са регулативом Европске уније и уводи дугорочне обавезе сакупљања и пречишћавања градских отпадних вода. Према неким проценама у финансирање развоја инфраструктуре у вези са депонијама, отпадом, пијаћом водом И третманом отпадних вода, Србија ће у наредним годинама морати да уложи 7,88 милијарди евра.