Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић отворио је у суботу, 25.марта, реновирано купатило у Јошаничкој Бањи. У реконструкцију бањског купатила уложено скоро 15 милиона динара. Највећи део средстава, око 10 милиона динара, обезбедило је Министарство туризма, док је у реализацији пројекта са око 5 милиона динара учествовала општина Рашка. Купатило сада располаже са 8 хидромасажних када, ђакузијем и туш кабинама. Унутар купатила налази се и базен са термоминералном водом димензија четири пута четири метра за 15 особа.

Отварање бањског купатила значи повратак Јошаничке бање на мапу здравственог туризма у Србији. У питању је иначе старо здање из 1935. године које је под заштитом државе као културно добро. 

Отварајући реконструисани објекат, министар Љајић је између осталог рекао: 

“Ретко ћете наћи у земљи, са пуно термалних извора, такве референце које имају овде у Јошаничкој бањи термални извори. Ми то морамо да искористимо. Ово је корак у том правцу, ја се надам да ће врло брзо бити реконструисано и старо купатило. Спремни смо да помогнемо додатно локалној самоуправи да уредимо старо купатило, и на овом простору направимо један мини комплекс за здравствени, њеллнесс и спа И рекреативни туризам.Надам се да ће бања бити нови центар здравственог и рекреативног туризма, не само у овом делу Србије већ у читавој земљи. Обично се у туризму каже да није важно шта имате, већ оно што имате да знате на најбољи начин да искористите", нагласио је Љајић. Како каже потенцијал за развој туризма постоји, јер на свега 24 километра од Јошаничке бање налази се Копаоник који годишње посети 120.000 људи, те да је "грех" део тих људи не довести у Јошаничку бању.Министар је подсетио да бања може да направи добру туристичку понуду, јер има пет термалних извора са температуром на извору близу 80 степени Целзијуса. Министар трговине и туризма Расим Љајић обелоданио је да је за улагање у Јошаничку бању заинтересован један инвеститор и да су у току преговори о улагањима у хотел с циљем повећања смештаних капацитета.

"Разговарали смо са једним инвеститором који је заинтересован да улаже у Јошаничку бању. Довешћемога почетком априла да видимо  постоји ли начин да он уложи новац да се уреди и опреми хотел", рекао је Љајић.

 

Заменик председника општине Рашка Ђорђе Гогић каже да је општина Рашка првенствено у туризму и пољопивреди препознала потенцијале развоја и да ће све своје капацитете искористити за унапређење ових привредних грана. “За нас који живимо у Рашки, Јошаничка Бања је посебно важна. Мислим да више немамо изговора да пропуштамо прилике и да стално заборављамо Бању. Мислим да смо кроз добро написане пројекте за које смо добили новац, показали да се клима мења и да желимо да Бања постане важна туристичка дестинација. Оно што нас очекује јесте партерно уређење приобаља реке Јошанице, што ће додатно допринети лепшем изгледу места. Поред тога, захваљујући разумевању Министарства туризма, биће уређен и парк који ће имати различите садржаје намењене посетиоцима”, истиче Гогић.

Директор Туристичке организације Рашка Раденко Цветић каже да се последњих година у развој туризма, као једне од најпрофитабилнијих грана привреде, доста улаже. Уређењем купатила, али и улагањем у инфраструктуру, очекује се да се Јошничка Бања боље позиционира на туристичком тржишту:

“Будите сигурни да ће отварање бањског купатила имати огроман ефекат на развој туризма у Јошаничкој бањи. Јошаничка бања има око 250 кревета. До сада је то било у одређеној мери попуњено наравно без икаквог организованог довођења туриста и без икаквих пратећих услуга. Започетим радовима стварамо услове за оживљавање приватног сектора, а самим тим и за повећање броја запослених. Сарадња са ресорним министарством је на изузетном нивоу и не могу а да не кажем да смо недавно добили око 15 милиона динара за уређење парка и изградњу базена. Све ово што је рекао министар уверава ме да смо на добром путу и да ћемо заједничким улагањима направити савремени спа цента који ће задовољити укусе и најпробирљивијих туриста“, наглашава Цветић. Боравећи у Јошаничкој Бањи министар Расим Љајић је рекао да би за привлачење што већег броја туриста најбоље било да Рашка заједно са Копаоником, Врњачком бањом, Краљевом, Брусом, Куршумлијом и Новим Пазаром оснује регионалну туристичку организацију.