Председник општине Рашка Игњат Ракитић и директор Мисије УСАИД у Србији Мајкл де ла Роса, потписали су 16.новембра Меморандум о сарадњи на реализацији Пројекта за одговрну власт. Пројектом су предвиђене различите активности у области смањења корупције кроз јачање транспарентности, одговорности и учешћа грађана у доношењу одлука. Овим пројектом обухваћени су и градови Шабац, Врање и Сомбор и општине Врњачка Бања, Сјеница и Димитровград.
Пројекат УСАИД-а траје четири године и вредан је 8,5 милиона долара.
Директор УСАИД-а оценио је да је борба против корупције значајна за грађане, али и да је то од "виталног значења" у процесу приступања ЕУ.
"Надам се да ће у наредне четири године ово партнерство донети добробит свима у Србији. Локалне власти ће имати дивну прилику да унапреде поверење грађана и квалитет услуга које им пружају", рекао је он.
Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић казао је да је у Србији почела да се спроводи реформа јавне управе и навео да је 2014. донета стратегија која треба да омогући бољи квалитет услуга.
"Имамо квалитетну управу, добре кадрове, али и лошу организацију, лоше управљање финансијама и кадровима, једна шума закона која је дефинисала један те исти процес и то је остављало трага и на мотивисаности самих службеника за рад", казао је Ружић.
Он је навео да се мењао закон како би се се успоставио систем каријерног напредовања и усавршавања, због чега је основана Национална академија за јавну управу која има 3.200 полазника.
"На тај начин припремићемо све службенике да један исти закон примењују на исти начин у свим општинама и градовима", навео је Ружић.
Додао је и да је изменама Закона о државној управи и локалној самоуправи као "императивна норма" постало питање учешћа грађана у доношењу политичких и инвестиционих одлука локалних самоуправа.
"Позивам све општине да максимално искористе ову подршку, уложе напор за промене, јер једино на тај начин реформисана администрација може постати ефикасан, брз, љубазан сервис грађана и привреде", рекао је Ружић.
Пројекат УСАИД-а подразумева и унапређивања рада независних институција, као што су Државна ревизорска институција, Агенција за борбу против корупције, али и тужиоци који треба да контролишу рад јединица локалне самоуправе.