На основу члана 60. Став . Закона о ефикасном коришћењу енергије ( службени гласник РС број 25/13) и члана 42. Став 1. Закона о Влади ( службени гласник РС број 55/05,71/05- исправка 101/07,65/08,16/11,68/12-УС и 72/12)

Влада Републике Србије је донела УРЕДБУ О УТВРЂИВАЊУ ПРОГРАМА ФИНАНСИРАЊА АКТИВНОСТИ И МЕРА УНАПРЕЂЕЊА ЕФИКАСНОГ КОРИШЋЕЊА ЕНЕРГИЈЕ У 2014. ГОДИНИ.

Министарство енрегетике је 22.01.2014. године представило буџетски фонд за енергетску ефикасност на конференцији за новинаре.

Том приликом, најављено је да ће прва средства из буџетског фонда за енергетску ефикасност, вредног око 300 милиона динара, заинтересованим корисницима бити на располагању већ од априла или маја ове године.

Домаћинства ће убрзо моћи да користе та средства за:

  • замену прозора и врата  
  • уградњу термо изолација зидова, таванице изнад отворених простора, кровова као и осталих зидова према негрејаном простору (термички омотач зграде)
  • унапређење система грејања( замена старих котлова новим ефикаснијим, уградњу термостатских вентила, инсталацију циркулационих пумпи са променљивим бројем обртаја, уградња уређаја за аутоматску регулацију система греајања, инсталацију топлотних пумпи са високим ЦОП коефицијентом учинка, инсталација котлова на биомасу- сечка , пелет и др,
  • уградњу соларних система за потрошњу топле санитарне воде,
  • унапређење система унутрашњег  осветљења,
  • и осталих послова усмерених ка повећању енергетске ефикасности

поручила је  министарка Михајловић и додала да заинтересовани корисници неће морати да доносе много доказа и папира како би дошли до тих средстава.

Према њеним речима, Министартсво ће до краја фебруара расписати јавни позив ка банкама, које су заинтересоване да учествују у тим пројектима, а банке ће потом расписати свој јавни позив за физичка лица.

Сви који желе да дођу до кредита са субвенционисаном каматном стопом за пројекте енергетске ефикасности, мораће да попуне образац у коме ће навести колико планирају да уштеде енергије, рекла је она и додала да ће морати да приложе и доказ да су власник наведене имовине.

Ресорно министарство ће потом направити листу пројекета, које ће бирати одређена комисија, а после тога ће се склапати уговори са банкама и корисници ће моћи да добију новац за пројекте енергетске ефикасности, наведено  је и додато да се очекује да ће банке бити заинтересоване за овај посао, јер је то дугорочни посао па ће и каматне стопе бити ниже.

Средства из буџетског фонда за енергетску ефикасност моћи ће да користе физичка лица, домаћинства, кућни савети и локалне самоуправе, наведено је и да око 60 одсто новца из тог фонда намањено домаћинставима, а 40 одсто осталим институцијама.

Девастиране локалне самоуправе моћи ће да користе 100 одсто тих средстава за неки од пројеката енергетске ефикасности, док ће остале општине моћи да добију до 70 одсто тих средстава, а остатак ће морати да обезбеде из својих буџета.

Србија троши три до пет пута више по јединици друштвеног производа од земаља ЕУ, а два до три пута више од земаља окружења и то је ризница и могућност да уштедимо и рационално трошимо енергију и новац за рачуне.

Додато је да се данас у Србији између 50 и 60 одсто енергије коју трошимо баци, због лоше изолације и инсталација, као и да губимо годишње око пола милијарде евра, јер се не бавимо енергетском ефикасношћу. 

Напоменуто је да је то министарство тражило да тај буџетски располаже са милијарду динара, али је због рестриктивног републичког буџета тај износ много мањи и додала да кад фонд заживи, очекује и донације од банака и међународних институција.

Ово је тек почетак и очекује се да ће 2015. године, као и у свим другим државама тај посао у Србији бити разгранат и да ће се укључити још више банака, јер је сада држава гарант да нам је приоритет да рационално и ефикасно трошимо енергију.

Очекује се да ће захваљујући овом фонду у наредне две године за три одсто бити повећана енергетска ефикасност у Србији.